Viva Natura © 2015

 

DWÓCH NOWYCH CZŁONKÓW SIECI ORAZ NOWY PRODUKT TRADYCYJNY

DWÓCH NOWYCH CZŁONKÓW SIECI ORAZ NOWY PRODUKT TRADYCYJNY

 

Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa w środę 30 kwietnia 2014 roku spotkał się podczas konferencji prasowej z właścicielami dwóch przedsiębiorstw, które otrzymały z jego rąk certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Była to także okazja do podziękowań za sukces w zgłoszeniu kolejnego Produktu Tradycyjnego - Ziemniaka wyszoborskiego.

- Gratuluję faktu dołączenia do grona Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Nowi członkowie od lat słyną ze swoich produktów nie tylko w naszym regionie – mówił członek Zarządu Jarosław Rzepa wręczając dobrze znane, niebieskie tablice. Certyfikaty członkostwa w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorze Zachodnie otrzymały:

 

1. Gospodarstwo Rolne Sebastian Piekarz z Kamieńca gm. Kołbaskowo, które jest producentem naturalnych soków owocowych, warzywnych i owocowo–warzywnych.

Ze względu na gwarancję świeżości i brak konserwantów oraz wysoką jakość surowca użytego do produkcji soki te cieszą się ogromnym powodzeniem na rynku.

2. FHU „IRGO” Ireneusz Jung z Przelewic - jest producentem wybornych wędlin. Receptury pochodzą ze zbiorów rodzinnych i są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego powstaje w ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Jej członkami mogą zostać zarejestrowane w województwie zachodniopomorskim przedsiębiorstwa, które promują i rozpowszechniają lokalną żywność. Mogą to być: producenci surowców, przetwórcy żywności, restauracje i punkty gastronomiczne, sklepy farmerskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Posługiwanie się logo sieci jest równoznaczne z gwarancją jakości oferowanych produktów, a także stanowi promocję dla przedsiębiorstw zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Przetwórcy żywności powinni wytwarzać produkty oparte w znacznym stopniu na surowcach produkowanych na Pomorzu Zachodnim oraz opisać w szczegółach klientom, jak wspomniane produkty zostały wytworzone.

 

- Jesteśmy rodzinną firmą z Przelewic, istniejemy od 6 lat, mamy do zaoferowania kilka produktów wytwarzanych w sposób tradycyjny – mówił Ireneusz Jung, dodając,

że receptury przekazywane są „z dziada, pradziada”. Magdalena Piekarz z Gospodarstwa Rolnego Sebastian Piekarz z Kamieńca (gm. Kołbaskowo) przybliżyła produkt, jakim są naturalne soki –obecnie mamy 9 produktów, wciąż wprowadzamy nowe. Nasze soki przygotowywane są bez konserwantów, bez cukru. Są to soki z jedno-

i dwudniowym terminem przydatności do spożycia. Sprzedajemy 30 tys. butelek soku dziennie, a kiedyś było to tylko 300 sztuk – mówiła pani Magdalena.

 

Spotkanie było także okazją do podziękowania za wpisanie kolejnego produktu na Listę Produktów Tradycyjnych –  za Ziemniak wyszoborski. Wnioskodawczynią była Teresa Trojanowska, Przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Koło w Wyszeborzu. Ziemniak wyszoborski jest produktem nr 26 z Pomorza Zachodniego na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/dwoch-nowych-czlonkow-sieci-oraz-nowy-produkt-tradycyjny